Zawód detektyw

Tajniki zawodu detektywa. Część dużych przedsiębiorstw zatrudnia na stałe detektywa lub biuro detektywistyczne, by tropić kradzieże wewnątrz firmy. Stereotypowy obraz detektywa kojarzy nam się z postacią Sherloka Holmesa w długim prochowcu, kapeluszu, z fajką w ustach. I choć wszyscy kochamy bohatera powieści Artura Conan Doyle’a, to współczesny detektyw zdecydowanie różni się od tego wizerunku. Obecnie detektyw to agent […]

Zobacz więcej

Tajniki zawodu detektywa. Część dużych przedsiębiorstw zatrudnia na stałe detektywa lub biuro detektywistyczne, by tropić kradzieże wewnątrz firmy.

Stereotypowy obraz detektywa kojarzy nam się z postacią Sherloka Holmesa w długim prochowcu, kapeluszu, z fajką w ustach. I choć wszyscy kochamy bohatera powieści Artura Conan Doyle’a, to współczesny detektyw zdecydowanie różni się od tego wizerunku. Obecnie detektyw to agent policyjny, funkcjonariusz organów śledczych lub pracownik prywatnego biura śledczego, wykonujący w sposób dyskretny swoje zadania, polegające na zbieraniu informacji, ściganiu podejrzanych i zapobieganiu przestępstwom.

Wbrew powszechnie przyjętemu stereotypowi praca detektywa polega nie tylko na rozwiązywaniu problemów małżeńskich, śledzeniu niewiernych mężów, czy żon.

Praca ta, to przede wszystkim zbieranie informacji z różnych dziedzin o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Do zadań detektywa należy m. in.: zbieranie informacji o sprawach cywilnych (np. majątkowych, rozwodowych, spadkowych), dotyczących zdolności płatniczej, wiarygodności, bezprawnego wykorzystywania w działalności gospodarczej znaków i nazw towarowych, nieuczciwej konkurencji, ujawniania wiadomości stanowiących tajemnie handlową, sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym, poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się, w tym ucieczki z domu dzieci i młodzieży, poszukiwanie przedmiotów skradzionych lub zagubionych, ustalenie okoliczności przestępstw, w które policja niechętnie się angażuje, wykrywanie sprawców kradzieży w miejscu pracy.

Detektywi Gdańsk

Uphagena 27/702

80-237 Gdańsk

Detektyw Gdynia

ul. Starowiejska 45/6

III piętro, 81-363 Gdynia

Detektyw Poznań

ul. Mickiewicza 18a

Poznań

© 2012 Detektyw Polska. All rights reserved.